dejna nadrukikoszulki na prezent

Jaki pomysł na prezent na Mikołaja a jaki pod choinkę?

Jak co roku zaczniesz biegać po zatłoczonych alejkach hipermarketów. Przeglądając galerie handlowe powoli uświadomisz sobie że to wszystko już było że wszystkie te propozycje na prezent to odgrzewane kotlety. Babci znowu wypada kupić ciepłe kapcie, szwagrowi skarpety z reniferem a dzieciom klocki, miśka i laleczkę.
Od ponad 10 lat walczymy ze stereotypowymi prezentami starając się zaoferować ciekawy i bardzo osobisty podarunek. Kupując odzież marki DEJNA możesz być pewien że będzie to wspaniały jakościowo prezent który zadowoli najwybredniejszych. Odzież dziecięca ze spersonalizowanym nadrukiem to nie tylko świetny pomysł na prezent ale też pamiątka świąt, dziecięcej beztroski i radości z ofiarowywania i otrzymywania prezentów. Pomyśl jak wiele uciechy będziesz miał za kilka lat kiedy wrócisz do zdjęć na których Twoje dziecko (teraz uczęszczające do liceum ) będzie miało bodziaka z napisem MOJA PIERWSZA GWIAZDKA:)
Możesz ubrać u nas całą rodzinkę: mamę, tatę, babcię oraz dziadka.
Zastanówmy się skąd ten pomysł na prezenty?

 Choinka – przyozdobione drzewko jodły lub świerku (rzadko sosny), prawdziwe prosto z lasu lub sztuczne z marketu, wiązane jest z przedchrześcijańską tradycją oraz kultem wiecznie zielonego drzewa, obecnie jest nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Drzewko to uważane jest za symbol nowego życia i odradzania się oraz płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe, pojawiło się w XVI wieku, lecz już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo dobrego i złego" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia.
Tradycja choinek pochodzi z Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech.
Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej.W XIX wieku choinka zawitała w Anglii i Francji, a potem do krajów Europy Południowej. Od tej pory jest najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.

Tradycja przynoszenia drzewka do domu

Dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej: gospodarz rankiem w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, "ukradzione" innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście. Tradycja przynoszenia żywego drzewa do domu być może ma swe korzenie w praktykowanym dawniej stawianiu w czasie adwentu przystrojonego drzewka w przedsionku kościoła.

Ozdoby

Dawnymi, tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki (wypiekane często w kształcie serc), orzechy, małe, czerwone tzw. rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i tzw. zimne ognie. Współcześnie, w zależności od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Dekoruje się choinkę bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami (jak dawniej), srebrnymi i złotymi włosami anielskimi. W większości krajów drzewko ubiera wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny. W krajach znajdujących się pod wpływem tradycji angielskiej i amerykańskiej, drzewko ubiera się wcześniej.

Symbolika

Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej, częściowo wyrosłej też na gruncie biblijnym:Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.Orzechy, zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.Anioły mają opiekować się domem.Jemioła. Ten symbol przybył do nas z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.

Prezenty

Do dzisiaj, w wigilijny wieczór pod choinką znajdują się prezenty, przyniesione, w zależności od regionu, przez Aniołka, Dzieciątko, Gwiazdkę, Gwiazdora, Dziadka Mroza lub Świętego Mikołaja. Jest to tradycja rzadko spotykana w innych krajach, gdzie, jeśli w ogóle jest taki zwyczaj, prezenty są ofiarowywane w Boże Narodzenie. W niektórych tradycjach samo drzewko bywa niespodzianką dla dzieci i gości.

Żródło Wikipedia